Güncel HaberlerMakaleler

MUSTAFA PEKÖZ- MALKİ’DEN FALYALI’YA UZANAN CİNAYET ZİNCİRİ: EROL EVCİL


Demir Çelik sektörünün merkezinde olduğu ‘Demir Yumruk’ operasyonu ile yüzlerce kişi gözaltına alındı. Organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla başta Erol Evcil olmak üzere çok sayıda kişi tutuklandı. Operasyonun amacı ‘paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğratmak’ olarak açıklanmasına rağmen bu operasyonun arka planı düşündüğümüzden çok daha derindir.

Paravan şirket kurarak devleti dolandırdığı iddia edilen ‘suç örgütünün lideri’ Erol Evcil olunca meselenin sadece sahte fatura olmadığı anlaşılıyor. Bu operasyon sistem içerisinde derin ilişkiler ağının küçük bir parçasını oluşturuyor. Tabi akla gelen soru şu: Neden Erol Evcil?

Nesim Malki cinayetinde Erol Evcil Rolü

Erol Evcil, kirli işlerde gelen paranın toplama merkezi olarak bilinir. Özellikle Maliki’nin öldürülmesiyle bütün yollar Erol Evcil’e çıktı.  Tunca Tekstil’in sahibi olan Bursalı iş adamı ve tekstilci Nesim Malki,  24 Kasım 1995’te Bursa‘da Özdilek Tesisleri önündeki trafik ışıklarında düzenlenen ve faili meçhul kalan saldırı sonucu öldürüldü Teksilci olan Malki aslında kontrol ettiği 80 milyar dolarla tefecilik yapmakla tanınıyordu. Bu cinayetin azmettiricisi olarak Erol Evcil olmakla birlikte arka planında Malki’ye yüksek düzeyde borçlanan yine Bursalı iş insanı Cavit Çağlar’ın olduğu iddia edildi. Ancak Nesim Malki cinayetini azmettirdiği gerekçesiyle İnterpol tarafından aranırken 28 Kasım 1999’da Bursa’da bir villaya düzenlenen operasyon sonucu yakalandı.

Evcil, 27 Mart 2000’de Malki cinayetinin azmettiricisi olarak yargılandı ve ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurduğu iddiasıyla hakkında verilen 6 yıl 8 ay hapis cezasının kesinleşmesi sonrası 2015’te tekrar tutuklandı ve 2018 yılında tahliye edildikten 1 gün sonra tekrar tutuklandı. Ayrıca soyadını da mahkeme kararı ile Eşrefoğlu olarak değiştirdi.

Cavit Çağlar’ın yolunda Zarrab ve Baran Korkmaz

Malki cinayetinin azmettirici iddiasıyla İnterpol tarafından Kırımızı bültenle aranan Cavit Çağlar Nisan 2001  tarihinde New York`taki John F.Kennedy havaalanında, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından tutuklandı. Cavit Çağlar’ın İnterpol tarafından ABD’ye gitmesi yine CİA ile yapılan bir pazarlık sonucu götürüldü ve tutuklandı. Pek dikkat edilmeyen ama önemli olan ayrıntı; Zarrab ve Baran Korkmaz’ın anlaşmalı olarak ABD’ye gitmesi planı 21 yıl önce Çağlar ile başlamıştı.

Çağlar’ın CİA veya ABD adalet yetkilileriyle yaptığı anlaşmada Malki’nin el konulan bütün paraları faiziyle birlikte alındı ve daha sonra Türkiye’ye gönderildi.

Malki’den Topal cinayetinin arka planı

Malki cinayeti öylesi sıradan bir olay olmayıp esasen ülke içindeki güç dengelerin değişmesiyle doğrudan ilişkiliydi. Kumarhaneler Kralı olarak bilinen Ömer Lütfi Topal’ın öldürülmesi de bu sürecin bir parçasıydı.

Kumarhaneler kralı olarak tanınan Ömer Lütfü Topal, Malki’nin öldürülmesinden yaklaşık 9 ay sonra 28 Temmuz 1996 gecesi, Saat 23:30 sıralarında  İstanbul  Yeniköy’deki evine giderken, 34 BTG 96 plakalı otomobilinde Kalaşnikof silahlarla çapraz ateşe alınarak öldürüldü. Saldırıda kullanılan taksi Sarıyer tarafından bulundu. İlginç olan ise Topal Kalaşnikof silah ile taranıp öldürülmesine rağmen bulunan araçta ise devletin süikastçılarının kullandığı Uzi marka silah bulunmuştu. Bu silahın Topal suikastında kullanılmamasına rağmen araca bırakılması, saldırının devlet içinde bir güç tarafından yapıldığı mesajı olarak değerlendirildi.  Topal’ın Türkiye’den Orta Asya’ya kadar uluslar arası kumarhanelerde elde edilen paraların toplandığı kişi olarak bilinirdi. Bu paraların belirli kişilere ve bölgelere dağıtılması sorumluluğunu üstlenmişti. Bu nedenle kendisine çok güvenen Topal cinayetinin öldürülmesinin arka planında 25 milyar doların olduğu iddia edildi. Dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın olaya müdahil olduğu da ileri sürüldü. ‘Özel Harekât Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin’in Ağar’ın emriyle Topal cinayetinde suçlanan polisleri teslim alır ve onları hemen serbest bırakır.’ Böylelikle kontrolü ele alan Ağar, Topal cinayetinin aydınlanmasını engellediği iddia edildi.

Topal cinayetinden yaklaşık 3 ay sonra 3 Kasım 1996’da Susurluk’ta kamyona çarpan Mercedes’in içinde bulunan Abdullah Çatlı, polis şefi Hüseyin Kocadağ yaşamını yetirir DYP Urfa milletvekili Sedat Bucak ise yaralanır.  Malki-Topal ve Topal-Çatlı arasındaki ilişki hem Topal’ın hem de Çatlı’nın öldürülmesine yol açtı. Devletin derin kanadını temsil eden Ağar’ın bu olayla ilişkisinin olup-olmadığı hep karanlıkta kaldı ve çok bilinçli olarak aydınlatılmadı.

Erol Evcil bütün bu süreçlerin merkezinde bulunan kişi olarak kara parayı kontrol eden kişi olarak görevlendirildi. Malki, Topal ve Çatlı operasyonlarından sonra Erol Evcil ve Çakıcı ilişkileri kara para ticaretine hakim oldu denebilir. Çakıcı, cezaevinde olmasına rağmen ekibini Evcil’in kirli işlerinin hizmetine sundu. İkisi arasında milyar dolarları kontrol eden kirli ilişkiler ağı devlet destekli bir ağa dönüştüğü sıklıkla dile getirildi.  Çakıcı’nın MHP liderinin ısrarı sonucu serbest bırakılması bir tesadüf olmayıp kirli ilişkilerin yeniden kontrol edilmesi için yeni bir sürecin başlayacağı olarak yorumlandı.

Falyalı cinayetinde Erol Evcil parmağı

Falyalı suikastının tetikçisi Veysel Sare, şok ifade verdi. Kendisi ve diğer tetikçi Musa Çiçek‘i KKTC’ye “Erol Abi için” diyerek Erol Evcil‘in yakın koruması Cengiz Şener’in gönderdiğini söyledi. Falyalı cinayetinde ilk gözaltına alma işlemi Cengiz Şener’dir. Şener ise  Malki cinayetinin azmettiricisi nedeniyle yargılanan ve ceza alan  Erol Evcil’in yakın ilişkisi olduğu ortaya çıktı.  Ayrıca cinayete karıştığı belirtilen Veysel Sare’nin de Erol Evcil’le ilişkisi olduğu tespit edildi. Sare vermiş olduğu ifadesinde ‘cinayet öncesinde Erol Evcil’in koruması Cengiz Şener’in kendisi ile irtibata geçtiğini, “Erol abin için” diyerek Musa Çiçek’le birlikte tekneyle KKTC’ye gönderdiğini » belirtmesi Falyalı cinayetinin izleri Erol Evcil’e  uzanması bir tesadüf değil.

Erol Evcil’in Türkiye’de kirli para ilişkilerinin kontrol merkezi olarak bilinmesi ve Falyalı’nın rantı paylaşmaması nedeniyle öldürülmesi arasındaki derin bağlantı bizi son derece önemli sonuçlara götürecektir. Evcil’in Malki, Topal cinayetlerinin merkezinde bulunması ve giderek kirli para ilişkilerinin yöneten bir güce dönüşmesi,  Falya’lı cinayetinde rol alması arasında bir ilişki olduğu artık görülüyor. Erol Evcil’in Falyalı cinayetinde görev almasıyla Çakıcı’nın Kıbrıs Türk kesimine yerleşmesi birbirini tamamlayan sürecin bir parçası olduğu anlaşılıyor.

Erol Evcil’e operasyon ne anlama geliyor?

Birinicisi, Bu operasyonun Evcil’in vergi kaçakçılığıyla ilişkisi bulunmuyor. Evcil’in fiziki olarak tasfiye edilmeden tutuklanması yine Evcil’in elinde birikmiş milyar dolarların paylaşılmasıyla ilişkilidir. Bazı politik güçler söz konusu parayı tahsil etmeden Evcil’i tahliye etmezler. Bunun için cezaevinde büyük bir pazarlık başlayacak. Anlaşma sağlandığında bu operasyonun büyüklüğüne ve çapına bakmadan tahliye edilmesi sürpriz olmaz.

İkincisi, Erol Evcil’in tutuklanması Çakıcı’ya verilen bir mesajdır. Çakıcı’nın sınırlarını belirlemesi ve kontrolden çıkmaması için bir uyarıdır. Özellikle Kıbrıs’ta kendi başına bir güç olmaması için ciddi bir uyarı niteliğindedir.

Üçüncüsü, İktidarın tarafı olan MHP’ye de verilen bir uyarıdır. Yani iktidar ilişkilerinde ortaya çıkan olası bir sorunda operasyonun arkasındaki güce karşı kullanılacağının bir mesajıdır.

Dördüncü, Erol Evcil’in merkezinde kontrol altına alınan 100 milyar doları aşan rantın paylaşılması sağlanması planlamaktadır.

Beşincisi, Devlet içi güç dengelerinin yeniden reorganize edilmesi için verilen bir mesajdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir