Makaleler

FEYZİ ÇELİK: SEDAT PEKER YENİ BİR CEM UZAN MI?


Sedat Peker kendisi hakkında iktidar ile muhalefetin benzer dille(Organize suç örgütü lideri vs) konuştuğunu gördükçe salvolarını muhalefet de yöneltebileceğini söylemeye başladı. İktidarın kendisini “kullanılmış kirli mendil” olarak attığını biliyor, bundan geri adım atılmayacağının farkında. Onun yapmak istediği şimdiki muhalefetin içinde bulunduğu kesimlerle birlikte hareket edebileceğini göstermeye çalışıyor. Yani o mafyatik düzenin devamını istiyor. Mafyatik düzenin kendisini Kürt konusunun çözümsüzlüğü ile var ettiğini biliyor. Onun mesajını galiba biri anladı o da Meral Akşener.  Akşener, yeni dönemin(CHP ile olsa da) Bahçelisi olmaya hazır olduğunu, CHP’ye “HDP’nin millet ittifakında yeri olmaz, HDP kendi adayını çıkarsın diyerek deklare etmiş oldu. CHP, dostunun bu görüşünün değerli olduğunu söyledi. Peker için önemli olan bu dostluk grubunda yer alabilmektir. Türkiye’deki siyaset-para ilişkisini çok iyi biliyor. Parası olmayanın ne CHP’de ne de İYİP’te milletvekili veya belediye başkanı olamayacağını ondan iyi bilen olabilir mi? Öyle olmasa “muhalefetin de pisliklerini ortaya sereceğim” diyebilir mi?

 

Türkiye’de siyasi ortam 2001 yılına çok benziyor. Hatta daha da kötü bir durum var. Tek gerçek muhalefeti yapabilecek HDP’ye karşı her şey yapılıyor. Toplumsal desteğinin genişlemesi engelleniyor. Sürece devrimci müdahaleyi gerektirecek koşullar var. Bunu yapabilecek en önemli gücün HDP olduğunu sistem partileri ve ekonomik çıkar çevreleri çok iyi biliyor. O nedenle danışıklı muhalefet de HDP’yi istemiyor. İşte Peker’in işlevi burada ortaya çıkıyor.

 

Sedat Peker, 2000’li yılların başında Genç Parti’yi kuran Cem Uzan’ın rolünü You Tube Partisi ile oynamak istiyor. O da Uzan gibi 40 yaşının altındaki gençlere seslendiğini söylüyor. Kısacası Genç Parti’nin 2000’li yıllarda oynadığı rolü 2020’li yıllarda oynamak istiyor. Onun bu çıkışını “kendisinden özür dilenmesini” veya “AKP’den dönüş bileti almasına” bağlamak doğru değildir. Ne o AKP’den özür bekler ne de AKP ondan özür diler. O yüzden bundan sonra tüm gücünü AKP’yi zayıflatmakla kullanmaya devam edecek, aynı zamanda yeni olası iktidar denkleminin belirlenmesinde rol oynayacaktır. İzlenme oranı ve merakı ile bunu göstermiştir. Öyle sanıldığı gibi Kürt, Alevi ve Kadınlara mavi boncuk dağıtan biri de değildir. Barış için akademisyenlerden genel ve şartsız bir özür de dilemiş değildir. O dönemki sözlerinin arkasında olduğunu söylemekten kaçınmamıştır. 

 

 

Evet! Yeni bir Cem Uzan’la karşı karşıyayız diyebiliriz.