Güncel HaberlerMakaleler

HANAN STEINHART : HAMAS İKTİDARDA KALACAK: NETANYAHU’NUN GİZLİ NEDENİ ORTAYA ÇIKTI


IDF(İsrail Ordusu), Gazze’deki yoğun çatışmaları iki aydan uzun bir süre önce sona erdirdi. Kara istilasının zirvesinde, Şerit’te yaklaşık 20 tugay vardı. Nisan ayının başında 98. Tümen Gazze Şeridi’nden ayrıldı ve böylece İsrail Gazze’deki askerlerin yaklaşık %95’inin tahliyesini tamamladı. Hamas’ın iki önemli can damarı olan rehineler ve Refah geride kaldı.

Düşmanı toplamanın, kuşatmanın ve ikmal üssünden kesmenin askeri stratejinin temel taşı olduğu açıktır. Kurtuluş Savaşı’nda İsrail, Mısır ordusunu El-Faluja’da kuşatarak Negev’e girmeye karar verdi. Altı Gün Savaşı’nda, Şaron’un komutasındaki paraşütçüler Mitla Geçidi’ni engellemek için düşürüldü ve Üçüncü Ordu’nun kuşatılmasının ardından Yom Kippur Savaşı sona erdi.

7 Ekim’den hemen sonra İsrail, ABD yönetiminden ve çoğu Batılı hükümetten muazzam ve tam destek aldı. Bu nedenle açık soru şu: İsrail, Refah’ın işgali ve Hamas’ın güneyde tamamen yenilgiye uğratılması kampanyasının ilk aylarında neden bu destekten yararlanmadı?

Netanyahu’nun bir dizi olumsuz kişilik özelliği var, ancak aptallık bunlardan biri değil. Ayrıca insanları yönetme ve beyin yıkama konusunda çok deneyimlidir. Bu nedenle, İsrail’in Gazze’deki kara manevrasını sona erdirmesi ve Hamas’ın ortadan kaldırılmaktan çok uzak olduğu ve rehinelerin hala tünellerde olduğu bir dönemde, Ekim-Aralık 2023’ten itibaren tüm baskı kaldıraçlarını gönüllü olarak bırakması endişe vericidir.

Netanyahu’nun mevcut savaş için gerçek niyetleri ve hedefleri

Gazze’deki savaş zayıf bir tepkiyle sona erdi, çünkü Netanyahu Gazze’yi hala kontrol eden zayıflamış bir Hamas’ı, uluslararası tanınırlık ve işbirliği alan diğer tüm oluşumlara tercih ediyor. Bu, anlaşılması zor olmayan kişisel ve politik nedenlerden dolayıdır.

Kanal 12 geçen hafta yaptığı açıklamada, çözüm için uluslararası bir seçeneğin incelendiğini duyurdu: “BM Güvenlik Konseyi, Gazze Şeridi’ne 5 yıllık sınırlı bir süre için girecek uluslararası bir geçiş otoritesi, NATO merkezli bir görev gücü atayabilir. Bu süre zarfında Filistin devletinin gerçek temeli atılacak. Organ ayrıca Gazze’nin yeniden inşasından, Gazze Şeridi’ndeki devlet kurumlarının inşasından ve 5 yıl sonra yapılacak seçimlere hazırlıktan da sorumlu olacak. Bu model başarılı olursa, Batı Şeria’ya da taşınacak.” Başka bir deyişle, NATO birliklerini Gazze Şeridi’ne yerleştirmek, Netanyahu’nun görev yılları boyunca saklamak için çok uğraştığı odadaki fili sahnenin önüne getiriyor.

Hamas sonrası bir dünyaya doğru ilerlersek gidelim

Filistin meselesinden ve ABD’nin ve dünyanın bu konudaki taleplerinden kaçınmak artık mümkün olmayacak. Bu aynı zamanda doğrudan Ben-Gvir-Smotrich-Netanyahu hükümetinin dağılmasına da yol açacaktır. Bu, Smotrich’in 2015’te “Hamas bir değerdir” demesine ve Netanyahu’nun 2019’daki Likud partisi toplantısında Hamas’ın güçlendirilmesini desteklememiz gerektiğini söylemesine yol açan mantığı gösteriyor. Bu ideolojiler Ekim 2023’ten bu yana hiç değişmedi.

Aksine, sadece güçlendiler.

 Hamas’a karşı herhangi bir alternatifin, bölgelerin geleceğine dair gerçek bir tartışma anlamına geldiği gerçeğinden yola çıkarak, Netanyahu’nun gerçek savaş hedefi,Hamas’ın tamamen ortadan kaldırılmasından değil, zayıflatılmasından kaynaklandı.

Zayıflamış ama hayatta olan ve Gazze’yi kontrol eden Hamas, Netanyahu’nun iktidarda kalması da dahil olmak üzere statükonun yerinde kalmasına izin verme şansının anahtarıdır. Şimdi, habercileri aracılığıyla başkalarını kendi amacına ulaşmakla suçlamanın bir yolunu bulmalıdır. Bu bağlamda, MK Gotliv’in son tweet’leri, Hamas’ı ortadan kaldırmadaki başarısızlığın kimin suçlanacağını doğrudan netleştiriyor.

Gotliy ; “ABD, İsrail’in Hamas üzerinde artan baskısı, 3 aydır Refah’ta bir saldırıyı önlüyor!” “Gazze’ye giden yardım kamyonlarının miktarının büyük ölçüde artırılması için bastırdı. Aslında İsrail’in Gazze’deki savaşları durdurmasını bekliyordu.”

Bu tür açıklamalar beklenmelidir ve zamanla diğer ajanlar da artacaktır. İkinci zorluk, kamuoyu Hamas’ın neden ortadan kaldırılmadığını anlayana kadar diğer sektörlerde yeterince dikkat çekmek olacaktır. Bu bağlamda, diğer şeylerin yanı sıra, Kuzey ve Doğu’daki cephelerin sözlü ve fiziksel büyümesi beklenmelidir. Hamas Gazze’nin kontrolünü elinde tutacak. Sinvar ve Netanyahu arasındaki ortak çıkarlar, IDF’nin başarılı olmasına izin vermeyecek kadar büyük. Kulağa inanılmaz geliyor mu? Hükümet temsilcilerinin değil, gerçeklerin konuşmasına izin verelim.

Bu bakale THE JERUSALEM POST sitesinden aslına bağlı kalınarak çevirilmiştir. Kureselstrateji.org sitesinin görüşünü paylaşmayabilir.

Kaynak : https://www.jpost.com/opinion/article-799143

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir